Ana Litwa

Raport I ECO’NSCIOUS ekologia moda design

Chociaż trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez ogólnodostępnej technologii, należy zauważyć, że są osoby, które świadomie rezygnują z życia „online” i pozostają blisko natury. Angażują się w ekologiczne posłannictwo i edukację poprzez swoją sztukę, produkt, usługę. Nie są to tylko jednostki, ale świadomość ekologiczna zatacza już szersze kręgi. Zaczynamy głośno mówić o modzie zrównoważonej i etycznej, gdzie do produkcji wykorzystuje się naturalne i ekologiczne tkaniny, jak: jedwab organiczny, bawełna organiczna, a także len organiczny, Tencel®, poliester z recyklingu i skóra ekologiczna. Duże znaczenie ma wykorzystanie naturalnych produktów dostępnych lokalnie zarówno wśród artystów, designerów, jak i projektantów mody.

Poniżej przedstawiamy raport ECO’NSCIOUS – o wpływie ekologii na działania w sztuce, architekturze i designie.

Motyw I Origami

Origami to nowa odsłona minimalizmu. Inspiracje japońską sztuką składania papieru można odnaleźć nie tylko w otaczającej nas przestrzeni, ale również w modzie i designie użytkowym.

Powstaje piękna minimalistyczna architektura. Zdeformowane budowle i obiekty, wyglądem przypominające poskładane kartki papieru origami, budzą zachwyt godny największych dzieł sztuki. Taką architekturę tworzy m.in. Charles Ryan, u którego budynek to ostre krawędzie, kąty i nachylenia, które w całości tworzą niesamowicie harmonijną kompozycję.

Moda zawsze czerpała inspiracje z architektury, więc tym razem nie jest inaczej. Można zauważyć duży wpływ „subtelnej” sztuki japońskiej w najnowszych kolekcjach. Projektanci „bawiąc się” tkaniną uzyskują niesamowite kształty i detale, łudząco przypominające dzieła z papierowego origami. Alexander Wang, Phillip Lim, Gianfranco Ferre, Delpozo tak jak w papierze, tak i w materiale tworzą proste formy, które zachwycają na wybiegach. Delikatne tkaniny i ascetyczne kolory podkreślają dodatkowo niesamowity efekt „układanek”.

Więcej inspiracji znajdziecie na naszym Pintereście

 

Kolor I Barwy podstawowe SS2015

Czerwony, żółty i niebieski – to barwy podstawowe prognozowane w nowych zestawieniach na sezon wiosna/lato 2015.

Żywe, czyste kolory rozświetlą garderobę po szarej zimie. Są alternatywą dla pastelowych propozycji z wybiegów pokazywanych co wiosnę w stolicach mody. Podczas analizy tego trendu, klarują się dwa nurty wykorzystujące podstawową paletę barw.

Minimalistyczne połączenie kolorów to pierwszy wyróżniony kierunek trendu. Proste, ascetyczne formy przywołują na myśl twórczość Pieta Mondriana. Artysta w ograniczony, selektywny sposób wykorzystywał w swojej twórczości jedynie barwy podstawowe. W stylizacjach będą dominować kontrastowe zestawienia czerwieni, niebieskiego i żółtego, które najlepiej prezentują się na prostych, pudełkowych formach.

Drugi nurt to ekspresyjne motywy z użyciem trzech podstawowych barw, obok których nie można przejść obojętnie. Nasycone i odważne zestawienia pojawiają się na nadrukach i aplikacjach jak w kolekcji CELINE wiosna/lato 2014, czy CHANEL jesień/zima 2014/2015. Ten trend już podchwyciły trendsetterki z branży i „oswajają ulicę” prezentując się w barwnych stylizacjach.

TRENDBOOK DUO

Trend DUO skupia się na tożsamości uczestników cyberświata. Współczesny użytkownik Internetu ma wiele jaźni, które może modyfikować i wymiennie stosować w zależności od potrzeb. W sytuacjach wielokulturowych, takich, jak istnienie w świecie realnym i wirtualnym, określenie tożsamości staje się zadaniem trudnym i wymagającym głębokiej analizy.

W świecie wirtualnym, to kim jesteśmy zależy od naszej wyobraźni i poziomu ingerencji w tożsamość, którą tworzymy w świecie rzeczywistym, w którym proces stawiana się „KIMŚ”, jest o wiele trudniejszy i bardziej złożony. Co za tym idzie? Jak zmieniła się estetyka pod wpływem zmultiplikowanych tożsamości istniejących na pograniczu świata realnego i wirtualnego? Czy użytkownicy Internetu popadają w internetową schizofrenię, czy może potrafią bawić się tożsamością i krążyć między światami?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukajcie w drugiej części TRENDBOOKA INSPIRACYJNEGO „What’s Next?”

Życzymy miłej lektury i wielu inspiracji!

Link do darmowego ściągnięcia części DUO znajduje się poniżej: